Kojšovská hoľa (1246 m n.m.)

Výhľadový vrch Kojšovská hoľa nazývaný aj Kojšovka (maď. Kojsói-tető) sa nachádza asi 25 km od mesta Košice smerom na západ. zdroj: http://www.keturist.sk/info/vrchy-skaly-a-sedla/kojsovska-hola-1246-m-n-m/

#kojšovka

Z geomorfologického hľadiska patrí do oblasti Slovenského rudohoria a jeho horského celku Volovské vrchy (podcelok Kojšovská hoľa). Vypína sa medzi obcami Kojšov, Opátka, Zlatá Idka, Vyšný Medzev a Prakovce. Kojšovská hoľa je najvyšším vrchom rovnomenného geomorfologického podcelku s nadmorskou výškou 1246 m n.m

#chataerika

Spolu s Zlatoidskou horou (1232 m.n.m.) tvoria akýsi turistický dvojvrchol a rekreačnú oblasť Kojšovská Hoľa. Kojšovská hoľa je rozložitý a z hlavného chrbta na sever vysunutý a výrazný hôľnatý vrchol.

Celé jeho územie je bohaté na lesné, lúčne a živočíšne spoločenstvá. Kojšovská hoľa ako aj okolité lesy a lúky sú plné lesných plodov, húb, čučoriedok, brusníc, lesných jahôd, černíc, malín a rôznych liečivých a chránených rastlín.

#panorama

Návštevníkom sa z lúčneho vrcholu ponúka prekrásny kruhový výhľad na panorámu Nízkych a Vysokých Tatier, ako aj celej východnej časti republiky a okolité obce a mestá – Košice, Prešov, Margecany, Prakovce, Moldava nad Bodvou, Gelnica atď. Pri dobrej dohľadnosti je vidieť aj časť územia Maďarska i Ukrajiny.

Neďaleko meteorologickej stanici je na stĺpiku pri triangulačnom bode umiestnená kovová schránka s vrcholovým denníkom.

Ako sa k nám dostať?

Ako k nám?