Ružín

Ružínska priehrada sa nachádza asi 35 km severozápadne od mesta Košice.

#história

Vybudovaním vodného diela Ružín na rieke Hornád pri sútoku rieky Hnielec v hlbokom kľukatom údolí Bujanovských vrchov v časti v minulosti nazývanej Dolný prielom Hornádu vznikla v roku 1963-1972 atraktívna športovo-rekreačná oblasť. Vybudovaním tejto priehrady boli zatopené alebo čiastočne zatopené obce Košické Hámre, Malý Folkmár, Ružín, Jaklovce, Margecany a Rolová Huta.

#príroda

Jej účelom je zabezpečenie úžitkovej vody pre bývalú VSŽ Košice (dnes USS), dodávka elektrickej energie v špičke a umožňuje prímestskú rekreáciu v hornej časti doliny Hornádu. Brehy vodnej nádrže sú z veľkej časti skalnaté, strmé a pokryté listnatými lesmi. Rekreačné zariadenia sú vybudované po celom obvode nádrže a v jej okolí.

V niektorých strediskách sú aj kúpaliská, plážoviská,tenisové kurty, ihriská, lodenica s člnkami a vodnými bicyklami.

#turistika

Vodná nádrž je rajom pre rybárov, vodných trampov a vodákov, pre ktorých sú tu možnosti využitia nielen v rekreačných centrách, ale aj v tichých a opustených zákutiach s dvoma malebnými ostrovčekmi (skalnatý Ostrov lásky a Malý ostrov). Rekreačné možnosti vodnej nádrže Ružín: prírodné kúpanie, rybolov, člnkovanie, surfovanie, vodné bicykle, vodné lyžovanie, plavba na skalnatý Ostrov lásky, alebo Malý ostrov.

Ružínska priehrada je obkolesená nádhernými vrchmi z ktorých vás najviac zaujme výhľadový vrch Sivec (781 m n.m.), z ktorého je prekrásny výhľad na celú vodnú nádrž.

Ako sa k nám dostať?

Ako k nám?