Vrch Sivec (781 m n.m.)

Výhľadový vrch Sivec je vápencový hrebeň s výrazným ostrým skalnatým bralom a priľahlými strmými svahmi. zdroj: http://www.keturist.sk/info/vrchy-skaly-a-sedla/vrch-sivec-781-m-n-m//

#šivec

Jeho nadmorská výška je 781 m n.m. Z geomorfologického hľadiska patrí do oblasti Slovenského rudohoria a jeho horského celku Čierna hora (podcelok Pokryvy). Nachádza v prírodnej rezervácii Sivec severozápadne od mesta Košice. Ľudovo nazývaný Šivou skalou alebo aj Šivcom.

#výhľad

Vrcholové bralo je pretiahnuté do úzkeho skalného hrebienka. Úzky strmý skalný hrebienok sa tiahne niekoľko desiatok metrov až po nádhernú vyhliadku nad priehradou Ružín. Na vrchu a v jeho okolí sa nachádzajú pozoruhodné krasové javy, najmä jaskyne v doline Malý Ružinok. Dominantný zalesnený vrch je súčasťou krasového územia Ružínsky kras, ktoré patrí medzi najmenšie krasové územie na Slovensku. Ružínsky kras siaha od vrchu Sivec až po vrch Čečatová (773m n.m.).

#bralo

Strmé severné skalné steny Sivca prudko klesajú k neďalekej priehradnej hrádzi vodnej nádrže Ružín. Sivec je výraznou dominantou nad vodnou nádržou Ružín a je najkrajším vrchom Čiernej hory. Z vrcholového brala je pekný výhľad na Volovské vrchy, vodnú nádrž Ružín, Branisko, Čergov, Slanské vrchy a za priaznivého počasia aj na Vysoké Tatry.

Ako sa k nám dostať?

Ako k nám?